Moruviel

Moruviel jest zawsze przedstawiany jako mroczna postać w ciemnym płaszczu, która z ukrycia obserwuje otoczenie, wypatrując zagubionych dusz. Jego symbolem jest strzała z piórami kruka, do której podobno chowa duszę zmarłej istoty, by wypuścić ją w kierunku słońca, tak by nie została pochwycona przez boga otchłani. Kroczy po polach bitewnych, cmentarzach i wszelkich miejscach, których śmierć jest nieodłącznym towarzyszem. Często ukazywany jest pod postacią wielkiego kruka lub czarnego wilka.

Swoje kaplice posiada w bardzo wielu regionach, gdzie bywa nazywany bogiem nocy, Opiekunem Śmierci lub Vandiehlem – tym, który prowadzi w ciemności. Jego imię jest najczęstszym imieniem wypowiadanym na łożu śmierci, dlatego wiele przytułków czy szpitali posiada wizerunek Moruviela. Gorliwie wyznają go znachorzy, grabarze, hieny cmentarne, porywacze zwłok i wszyscy ci, którzy obcują ze śmiercią na co dzień i mogą obawiać się jego gniewu lub potrzebują przychylności.

W zapiskach Ksiąg Zmarłych, Moruviel podobno często kroczy za Talionem, ale również z uwagą obserwuje boga wojny Groma, gdyż jego szalone poczynania i niepokorny charakter przysparzają śmiertelnikom wiele cierpień i śmierci. Moruviel stara się hamować Groma, by ten nie wpadł w berserk i nie urządził śmiertelnikom krwawej kaźni, która przykuje uwagę największego zła, jakim jest bóg otchłani.