Morten

To kraina, która jest cieniem swojej dawnej potęgi, miejscem, w którym rasa Ludzi rosła w siłę i w którym ją utraciła. Każdy, kto przybywa dziś do Morten, nadal może dostrzec potęgę tej krainy, gdyż widok olbrzymich miast i zamków, choć podniszczonych i nierzadko opuszczonych, robi ogromne wrażenie. Nigdzie indziej na świecie miasta nie były tak rozległe i strzeliste, zdobione wieloma ornamentami, posągami, pokaźnymi łukami i witrażami. Wielkie targowiska przyciągały kupców z całego świata, podobnie licznie ściągali złodzieje i szubrawcy. Handel przyciągał wielu nieludzi, którzy w tej krainie mogli bez trudu zdobywać sławę i bogactwa.

Największe miasta, takie jak Bordenn, Nantes, Atha Morvan i wielkie Mroczne Miasto zwane Umbra Turris to do dziś potężne, tętniące życiem miasta, jednak w ich cieniu są takie, które każdy podróżnik stara się omijać. Nawiedzone ruiny Morron, miasta, które przed wiekami ucierpiało wskutek wielkiego najazdu, dziś jest miejscem wiecznie skrytym we mgle, gdzie śpiew ptaków został zastąpiony przez zawodzenie udręczonych dusz. Cavalion, nietknięte, lecz całkowicie opustoszałe z powodu wielkiej zarazy, jest dziś miejscem, gdzie nie ma życia, choć nocami daje się słyszeć dziwne modły i śpiewy. Ravenwald, założone przez zakonników z Borii, które przez wieki było największym skupiskiem katedr, dziś jest własnością księcia z rodu Katakhanes z Vartevii, który, jak mawiają, jest najokrutniejszym z vartewskich wampirów.

Przez tereny Morten biegnie kilka bardzo ważnych szlaków handlowych, które spowodowały, że głownie wokół nich miasta zapewniają względny dobrobyt, jednak im dalej od nich, tym większa szansa, że miasteczko lub wieś jest mrocznym skupiskiem ubogich domostw i chat, w którym tajemnicze obrzędy zastąpiły dawne modlitwy.

Obecnie Morten jest krainą, którą odwiedza wielu awanturników, skuszonych łatwymi łupami skrytymi w kryptach, ruinach katedr i zamków, które oprócz starych artefaktów i magicznych ksiąg oferują szansę zdobycia sławy wśród poszukiwaczy przygód. Wielu z nich rywalizuje ze sobą w poszukiwaniach i walkach tak, by przejść do legendy największych bohaterów. Ich dzieje po wieki będą opisywać bardowie Umbra Turris.