Aeron

Aeron jest bogiem nieba oraz wiatru. Jak twierdzą niektórzy, potrafi rozwiać chmury, by oświetlić ziemię blaskiem słońca, a gdy jest zagniewany, zsyła huragany i ulewy. Najczęściej jest tak postrzegany przez wieśniaków, którzy drżąc o swoje plony zawsze gorliwie składają mu ofiary i opowiadają zmyślone, lecz przepełnione trwogą opowieści. Mniej bojaźliwi, ale bardziej myślący, uważają Aerona za strażnika wielkiego błękitu, boga nieba, jakiego nie znamy, gdyż jest ono domem wszystkich bogów. W księgach przedstawia się go jako uskrzydlonego wojownika z włócznią i tarczą, który wraz z orłami szybuje po niebie, wypatrując upadłych bogów.

Aeron posiada bardzo wiele swoich kaplic w wioskach, które zazwyczaj bardzo skromne, mają przebłagać go o spokojną pogodę, w której będzie zachowana równowaga między słońcem a deszczem. Świątynie Aerona to już zupełnie inne budowle, które nie mają nic wspólnego z wieśniaczymi prośbami. Potężne, strzeliste budowle, przyozdobione skrzydlatymi pomnikami, kryją wiele bibliotek oraz zapisków o gwiazdach, ruchach planet i wszystkim, co interesuje astrologów, badaczy oraz magów. Świątynie te często stoją w największych miastach, gdzie rozwija się nauka i wiedza, gdzie umysły żądne prawd o świecie mogą drążyć ten temat.

Aeron to bóg nieba i wiatru, jednak dla wielu to bóg wiedzy, która, jak wierzą, wszystkie odpowiedzi kryje w wielkim błękicie nad naszymi głowami.