Minotaury

Spośród wielu bestii Minotaury uchodzą za najbardziej inteligentne, jednak swój rozum często wykorzystują, by niszczyć i czynić zło. Swoim okrucieństwem wprawiały w osłupienie nawet czterorękich Voro-dańczyków, którzy słyną z okrucieństwa i zamiłowania do śmierci. Bestie te nie uległy prośbom, przekupstwom ani groźbom, by służyły rasom Południa. Przeważnie wędrują samotnie, szukając starożytnych tuneli i labiryntów, których w Voro-dan czy Reptoss jest niezliczona ilość. Mówi się, że poszukują tam dziwnych znaków, które wedle plotek mają być symbolami dawnych bogów. Mieli oni wyryć w kamieniu Runy Czasu, pozwalające na rozumienie tego, co ma nadejść. Można tylko snuć przypuszczenia, dlaczego ta okrutna rasa z takim uporem próbuje zrozumieć te tajemnice. Dla większości Minotaurów poszukiwania te kończą się niestety pogrążeniem w obłędzie, który wprowadza je w furię. Jeśli obłęd spowije ich umysł w podziemiach, starych lochach lub zapomnianym labiryncie, pozostają tam, niczym niemi strażnicy, gotowi wpaść w furię, gdy tylko ktoś wejdzie im w drogę.

Nie wszyscy osobnicy kończą w ten sposób. Część z nich zdaje się niezainteresowana zgłębianiem starożytnych sekretów. Od wieków toczą walki ze smokami z Sardraq i służą panom Sheol-morg lub nawet oferują swą siłę zbirom i mordercom. Czy są to krwiożerczy ignoranci czy ci, którzy pokonali obłęd, tego nikt nie wie. Osobnicy ci mają jednak przeważnie dziwne tatuaże, amulety lub fragmenty pancerzy lub ozdób, pokrytych tajemniczymi znakami. Zdają się one w jakiś dziwny sposób wpływać na umysł tych bestii, broniąc od obłędu i katatonii.

Wszelkie przedmioty z tymi znakami zyskały niezwykłą wartość wśród kolekcjonerów, magów i handlarzy, którzy upatrują w nich kopii Run Czasu. Ostatnio wiele z nich trafia do bogatych Szejk-Amanów z Al-dugbar, których astromistycy podobno tworzą mapy nieba i innych wymiarów. Magowie i prałaci z arcyklasztorów w Borii podważają tę plotkę, a każdego, kto posiada jakiekolwiek zdanie w tej sprawie, długo i boleśnie przesłuchują.

Nikt dokładnie nie wie, ile tych bestii krąży po świecie. W odróżnieniu od innych, Minotaury zdają się bardziej istnieć niż przychodzić na świat. Wiele bestiariuszy wskazuje Góry Minotaura za kolebkę tej rasy, ale bardzo trudno ocenić czy Minotaury powstały w wyniku jakichś mrocznych zaklęć, czy są skarłowaciałymi potomkami jakiejś potężnej rasy. Prawdą jest, że patrząc w oczy Minotaura, oprócz bestii można dostrzec tam bardzo inteligentną istotę, co rodzi jeszcze więcej plotek i niestworzonych opowieści o nich. Trudno też znaleźć odpowiedzi na pytania, które zadaje wielu magów i uczonych z Prastarych Ziem, Azurii czy innych miejsc: dlaczego wiele sekt Piekielników umieszcza głowy Minotaura na swych ołtarzach, czemu symbole Minotaurów przypominają konstelacje gwiazd i czemu wielka Boria drży na wieść o nadchodzącym Rogatym Pasterzu?