Bute

Bute to jedna z najbardziej kolorowych krain, należąca dawniej do Ludzi, którzy wiele wieków temu opuścili jej tereny po wielkiej zarazie. Są tu liczne wzgórza, parowy i łąki przepięknych kwiatów, które przecinają pola uprawne, należące obecnie do Niziołków. W tej urokliwej krainie Niziołki wybudowały wiele osad, pełnych niskich i kształtnych budynków z miniaturowymi oknami oraz długimi kominami. Pośród ich domostw rośnie wiele gigantycznych drzew, z których część skrywa duszę lasu – te wyjątkowe są nazywane Trefloqami lub po prostu Drzewcami. Wiele z nich posiada piękne ornamenty i runy, będące oznaką ich statusu oraz wieku.

Bute to jedna z niewielu krain, gdzie tak licznie można spotkać rzadką rasę Drzewców. Przybywają one na wielkie festyny Niziołków, które odbywają się na wioskowych placach oraz w ich stolicy zwanej Fuolioq. Chociaż całe Fuolioq zbudowane jest z drewna, stanowi niezwykły powód do dumy dla Niziołków, gdyż nigdzie na całym świecie nie ma tak wielu aren teatralnych i szkół akrobatów. Do stolicy przybywa również wielu nieludzi, by zdobywać wiedzę od najlepszych cyrkowców, kuglarzy i połykaczy ognia. Ci, którzy przybywają tu, by poszukiwać wiedzy o magii, mogą, jeśli są tego godni, poznać Domenę Ziemi od tych, którzy zgłębili ją najlepiej. Szamani Drzewców znają tak wiele czarów z tej domeny, iż powiada się, że zapomnianych czarów jest więcej niż gatunków drzew.

Chociaż tereny Bute to jedne ze spokojniejszych miejsc, nie są one wolne od kłopotów. Wśród gęstych parowów można natrafić na Dzikie Gobliny, watahy wilków lub dziwacznych stworzeń zwanych Koboldami, które, choć podobnego wzrostu jak Niziołki, posiadają szkaradne twarze i zdeformowane ciała. Wielu myli ich z upadłymi Niziołkami, zwanymi Mrokinami, jednak nic tych dwóch ras nie łączy. Wioski w Bute są dość dobrze strzeżone przez niziołczą milicję oraz patrole skautów, które, odziane w skórzane stroje, można nieraz spotkać jadące wozami zaprzęgniętymi w niedźwiedzie. Patrolują oni trakty pomiędzy trzema największymi wioskami – Uluq zwaną Piwną, Tuoliq zwaną Pieczywną i Aoliq, którą zwie się po prostu Środkową.

Na terenach Bute często można spotkać Leśne Elfy, które zatrzymują się tu, by uzupełnić zapasy na dalszą wędrówkę lub wymienić towary z kupcami Niziołków. Chociaż krainy obu ras są bardzo blisko od siebie, przestrzegają one swoich granic i zasad panujących na terenach.

Niestety, nie wszystkie rasy są skłonne przestrzegać tego, czego oczekują Niziołki, dlatego Bute posiada też mroczniejsze miejsca, gdzie kryją się banici oraz bandy zmutowanych magią istot i zjaw. Niewielu zapuszcza się na Wyjące Wzgórza czy w pobliże Cmentarza Morgoliq, a takie miejsca jak Grota Nieboszczyka czy Zacieniony Gaj budzą lęk nie tylko w Niziołkach.